+48 618 990 115
+48 602 155 661
wajm@pianobeton.pl
Przy stabilizacji gruntu trzeba zadbać o zerowe obciążenie podbudowy. Jest to niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie na budowę hal, magazynów oraz innych obiektów w terenie o trudnych warunkach geotechnicznych. Do wzmacniania gruntu sprawdzają się łatwo dostępne materiały, które jednak nigdy nie są idealne. Na rynku budowlanym dostępne są różne metody stabilizacji gruntu, jednak nawet najlepsze z nich mogą stać się przyczyną powstawania pęknięć na ścianach, lub fundamentach. Jak tego uniknąć? Poznaj zalety pianobetonu.

Stabilizacja gruntu pianobetonem: cechy i zalety

Zastosowanie pianobetonu to świetna metoda stabilizacji gruntu — jego rosnąca popularność wywodzi się z Holandii, gdzie z tego materiału korzysta się na niemal wszystkich budowach. Materiał łączy w sobie zalety betonu i powietrza, a klasyfikuje się go jako lekki beton o objętości porów w zaczynie cementowym sięgającym nawet 60%. Dlaczego pianobeton jest korzystny w stabilizacji gruntu?
  • Łatwość zastosowania — to ważna zaleta pianobetonu, która pozwala na szybkie zagęszczenie gruntu. Pianobeton można stosować w minimalnej temperaturze + 5 °C. Kolejne warstwy można wylać po kilku godzinach. Szybka produkcja materiału pozwala stworzyć fundament czy podłoże o powierzchni 2000 m2 o grubości 20 cm w zaledwie 10 godzin.
  • Ekonomiczność — pianobeton to opłacalna inwestycja budowlana. Cena stabilizacji gruntu jest konkurencyjna, ponieważ materiał jest produkowany szybko i pozwala inwestorom oszczędzać na czasie pracy ekipy budowlanej. Ponadto lekki beton jest trwały i nie wymaga częstych napraw, jak to ma miejsce w przypadku innych materiałów nośnych, które się kurczą.
  • Bezpieczeństwo środowiska — pianobeton nie zawiera substancji szkodliwych dla środowiska. W jego skład wchodzą cement, woda, ekologiczny środek spieniający i wypełniacze (drobny piasek, popiół, lotny pył). W masie pianobetonu głównym wypełniaczem jest powietrze, dlatego zastosowanie tego materiału podczas wzmacniania lub wymiany gruntu eliminuje również potrzebę wykonywania prac szkodliwych dla pracowników.
Kolejną ważną zaletą pianobetonu jest uniwersalność: wzmacnianie gruntu pod fundamentem wymaga, aby usypana podstawa zawsze została właściwie zagęszczona. Lekki beton jest doskonałą alternatywą dla takiego zagęszczenia. Może być zastosowany przy każdym projekcie budowlanym na dowolnych gruntach, zwłaszcza tych, których nie da się zagęścić.

Technologia stabilizacji gruntu pianobetonem

Zawarte w masie pianobetonu pęcherzyki powietrza, tworzą efekt łożyska i zapewniają większą płynność. Pozwala to dokładnie i szczelnie wypełnić wszelkie nierówności, a także gwarantuje dobrą spójność i zdolność łączenia z innymi materiałami. W ten sposób pianobeton z sukcesem wykorzystano przy przebudowie ponad 3 km odcinka czteropasmowej autostrady The Central Road w Schaumburgu. Wykonanie wypełnienia z dwóch warstw pianobetonu o gęstości 400 kg/m3 i grubości 0,9 m oraz o gęstości 500 kg/m3 i grubości 0,43 m pozwoliło na zbudowanie drogi na całkowicie nienośnych gruntach. Wzmacnianie gruntu pianobetonem znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w typowych rozwiązaniach drogowych, ale również wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bezpieczna wymiana gruntu. Czemu to takie ważne? Bo stabilizacja gruntu cementem jest dość ryzykowna — jego sztywność może doprowadzić do powstawania pęknięć na skutek obciążenia. Tutaj wygrywa pianobeton i jego lżejsza struktura i monolityczność. Pianobeton jest wytwarzany w specjalnej maszynie bezpośrednio na placu budowy i podawany za pomocą specjalnej pompy, w celu ochrony struktury piany i zapewnienia jednorodnej struktury materiału. Bez dodatkowego oprzyrządowania płynny pianobeton można podawać na odległość 300 m i wysokość 30 m — co pozwala na wykorzystanie materiału w prawie wszystkich warunkach stabilizacji gruntu.